30th Anniversary Jungle Cross - Surf City Cyclocross #1 - 16 Oct 2005

Men A Women C
Women A Jr Women
Junior Men Men B
Men 35+A Master 35+B
Men 45+A Master 45+B
Women 35+ Men C
Women B Singlespeed
11/27/05 - name and club info updated
Results for Men A Presented by Kona, winning time 57:15 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 57:15 54 JACQUES-MAYNES Ben Kodak/Sierra Nevada 2 43 11 ROBINSON Justin Cal Giant 3 1:08 37 VICKERS Simon Rocklobster/Traugott 4 1:50 10 SNEAD Josh Rocklobster/Traugott 5 2:50 26 MCGOVERN Chris Alan/Bamba 6 3:08 42 WYANDT David boomswagger.boom 7 3:33 45 O'DELL Aaron Rocklobster/Traugott 8 3:43 55 KRAMER Henry Cal Giant 9 4:24 28 JIMENEZ Gustavo Pegasus/AllegiantAir 10 4:30 43 HERNANDEZ Michael Safeway Bag Boy 11 4:56 48 EVANS Rob Rocklobster/Traugott 12 5:12 50 ROBERTS Philip Lapierre/Ritchey 13 5:15 49 RAHLWES Jason Fox Racing Shox 14 5:23 44 DODGE Ben Rocklobster/Traugott 15 6:22 58 GILL Jonathan Joselyn's Bicycles 16 6:38 29 CHAVEZ Cesar Buy Cell.com 17 7:06 31 CARR Dave Camelback 18 (@1) 57 TATE Walter Hub Bikes 19 " 52 RUSSEL Eric Clif Bar 20 " 39 HANTMAN Jeffrey Clif Bar 21 " 35 FEIX Thomas Webcor/Alto Velo 22 " 38 BONAR Aron Sycip Racing 23 " 40 MORGAN Justin 24 " 34 POSHARD Dean Kelly Bike Co 25 " 61 NURULLAH Mansur Clif Bar 26 " 59 BUENAVENTURA Jay 3rdRail/Missing Link 27 (@2) 36 YOUNG Matt Sycip Racing
Results for Women A Presented by Bicycle Trip, winning time 44:32 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 44:32 105 HOWE Barbara Velo Bella 2 40 100 METZGER Melodie Velo Bella 3 47 111 BEGGS Josie Starbucks/Cal Giant 4 1:28 101 MCGOVERN Hollie Sierra Express 5 1:41 109 CAREY Stella Kelly Bike Co 6 1:56 112 OLDS Shelley Rocklobster/Traugott 7 2:29 103 KERLIN Sarah Velo Bela 8 2:36 107 CONSTANTINI Lauren Sycip Racing 9 3:01 106 FITZSIMMONS Ann Velo Bella 10 3:02 113 DANIELS Hilary NorCal Velo 11 4:40 104 KASSOY Erin Velo Bella 12 5:43 110 MACKIE Andi Velo Bella 13 6:15 102 KIRKBY Heather Velo Bella
Results for Junior Men Presented by Bontrager, winning time 47:40 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 47:40 268 LOADER Logan Alan Bike 2 25 250 BLALOCK Jeremy Joselyn's Bicycles 3 1:18 251 REUSS Tim Bike Trip
Results for Men 35+A Presented by Bicycle Outfitter, winning time 40:12 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 40:12 323 EASTWOOD David Art By Opsal 2 29 332 MATTHEWS Michael Buy Cell.com 3 42 336 MEIGHAN Rob Flossaid/Eurocycling 4 48 322 SCHOTT Pat Black Market Racing 5 55 316 THOMPSON Tim Flossaid/Eurocycling 6 57 328 HESS Steve Bike Trip 7 1:19 319 DICKIE Brock Buy Cell.com 8 1:26 325 HARTING Dan Soulcraft 9 1:29 326 CHAVEZ Cesar Buy Cell.com 10 1:33 315 LUNINE Brij Missing Link/Bianchi 11 2:05 307 MORGAN Michael Sycip Racing 12 2:08 331 JANNEY Paul Velo CX 13 2:13 329 MYALL Patrick dfL 14 2:39 318 SIMS Philip Team Santa Cruz 15 2:45 337 HANE Jeff FWR/Wrong Way 16 2:49 327 LEAVELL Chris Fusion Sport 17 2:50 310 HOWLAND Mark Black Market Racing 18 3:59 333 MASTORAS Mark Squadra Ovest 19 4:01 304 WATSON Tim Velo Bella 20 4:15 334 TOPLARSKI Chris Unattached 21 4:45 313 BUSTOS Eric Cal Giant 22 5:15 308 VILLARREAL Ruben Velo Pro 23 5:24 340 RICHTER Eric Giro/Rock Lobster 24 5:28 312 HOEFFEL Thomas Steelman/3rd Rail 25 5:49 309 GANE Dave Sycip Racing 26 5:57 338 GORDON Ian 27 6:02 317 VAN_DER_LUIT Dick Flossaid/Eurocycling 28 6:27 330 TRICAMO Dave dfL 29 6:49 335 OLIVERI Joe EMC/Documentation 30 7:39 301 MAR-ELIA Darren Berkeley Bike Club 31 7:54 300 BROKESHOULDER Darrel Easton/Specialized 32 (@1) 303 NELSON Robert Missing Link/Bianchi 33 " 311 PHIPPS Gregory Black Market Racing 34 " 321 EVANS Mike Team Santa Cruz 35 " 339 BULLION Willie 36 (@2) 305 LANGLEY Donald Morgan Stanley
Results for Men 45+A, winning time 40:21 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 40:21 393 HIBBARD Larry Family CyclingCenter 2 34 384 ABELE Mark Boure/Rivendell 3 1:15 378 GENTES Jim Family CyclingCenter 4 3:14 390 MCGREADY Anton Boure 5 3:29 394 HATFIELD Douglas Family CyclingCenter 6 5:09 377 KREISS Norm Flossaid/EuroCycling 7 5:21 389 HENDERSON Keith Bike Trip 8 5:44 391 KUROSAWA Robert Boure 9 6:19 386 RAMBUSKI Edwin Black Market Racing 10 6:52 387 SAMPLES Dave Cal Giant 11 (@1) 392 AKOL Kem Bike Trip 12 " 383 SAMUELS Kyle Cal Giant 13 " 385 HRBUCK Robert 14 " 380 BIRCH Brian Berkeley Bike Club 15 " 382 BEUSELINCK Jim Flossaid/Eurocycling 16 " 388 SADOFF Paul Rocklobster/Traugott 17 " 379 YBARRA Nicho 3rdRail/Missing Link
Results for Women 35+, winning time 46:43 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 46:43 906 WANTY Colleen Missing Link/Bianchi 2 7:12 903 DOMINGUEZ Melanie Bike Trip 3 (@1) 907 JONES Melinda Team Santa Cruz 4 " 904 SAUNDERS Siobhan 5 " 902 LOUTZENHEISER Karen Team Santa Cruz 6 (@2) 901 LOWN Lori_lee Bay Area Velo Girls 7 " 905 JORDAN Betty Velo Bella
Results for Women B, winning time 49:59 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 49:59 804 BAUMSTEIGER Katrina Black Market Racing 2 1:23 806 MAILE Sarah Monticello Cycling 3 2:06 802 BAROTT Julie Roaring Mouse Cycles 4 (@1) 805 LODGE Janel Black Market Racing 5 " 808 WEYMAN Alyse Velo Bella 6 " 807 COX Lori Bay Area Velo Girls 7 " 811 ROBERTS Jana Village Peddler 8 " 810 LAMBERT Michelle Sycip Racing 9 " 809 BROTHERS Julie Rocklobster/Traugott 10 (@2) 801 STARLING Julie Velo Bella
Results for Women C Presented by Wild Dingo, winning time 39:38 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 39:38 865 PERRY Julianna Dirty Diaper 2 4 863 FARLEY Kathleen 3 1:18 859 TURNER Rosie 4 1:28 856 LOERA Katrina Velo Bella 5 1:56 866 UDALL Jennifer Velo Bella 6 3:12 851 BUMBACA Nicole Velo Bella 7 3:35 860 KUNSELMAN Betsy 8 4:55 861 SOMMER Samantha Team Santa Cruz 9 6:11 857 JEFFERY Karin Velo Bella 10 (@1) 864 NATZEL Kim Bay Area Velo Girls 11 " 853 HAUGHEY Lauren SF Sport & Spine 12 " 854 LUGERT Kristy
Results for Jr Men B, winning time 31:50 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 31:50 584 NICKELL Jesse Bike Trip 2 1:55 582 SHAFFER Joel Alto Velo 3 2:03 577 SHAMSHOIAN Taylor Scotts Valley Cycles 4 3:48 579 KARTER Noah Bike Trip 5 4:42 588 MCDONALD Dylan Bike Trip 6 4:57 576 FOGELQUIST Mark Scotts Valley Cycles 7 (@1) 585 MEYER Patrick Team Wrong Way 8 " 583 NICKELL Oliver Bike Trip 9 " 581 MENDOZA Raymond Bike Trip 10 " 586 KNEBEL Trent Bike Trip 11 " 580 MENDOZA Thomas Bike Trip 12 " 578 THUNSTROM Darik Bike Trip
Results for Men B Presented by Scotts Valley Cyclesport, winning time 42:07 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 42:07 739 SAMPLES David Cal Giant 2 47 719 MAU Robert 3 54 729 SISON Omar Pegasus/AllegiantAir 4 1:02 716 CORTES Jordi Missing Link/Bianchi 5 1:13 733 GOLDSTEIN Jamie Platnum 6 1:32 720 COFFEY Chris Rocklobster/Traugott 7 1:43 735 BROOKS Andrew 8 2:04 726 SELL Stacey Fox Racing Shox 9 2:12 725 LAVELLE Joe 10 2:17 736 ANDERSON Russel Sunshine Bikes 11 " 710 SWANSON Murray Pen Velo/Kondra Sys 12 2:31 718 SIMS Nic Specialized 13 2:38 715 WILLINGER Matt RHVilla.com 14 2:48 721 NEWMAN James Freewheel 15 3:11 703 ERNST Joe Sycip Racing 16 3:29 705 JORDAN Matt Trailhead Cyclery 17 3:31 743 THAXTER Frank 18 3:39 706 LUTTRELL Geoff Squadra Ovest 19 3:44 704 FLETCHER Morgan SF Sport & Spine 20 4:23 730 WILCOX Geoff BHS 21 4:46 723 SCHMIDT Johannes Club One/PMax Racing 22 5:04 731 MUCK Brian 23 5:47 734 BERGSTROM Erik LGBRC 24 6:04 732 FITZSIMMONS Mark Fox Racing Shox 25 6:57 742 TEWS Erik Flow 26 8:00 700 BRAVO Lander Lapierre/Ritchey 27 (@1) 714 SCHLICHTING Ryan SF Sport & Spine 28 " 728 TOWERS Gregory Steelman Cycles 29 " 745 BARRY Bo Soulcraft 30 " 737 LEE Dave Motor Cellular 31 " 741 THAI Paul Ritchey/Lapierre 32 " 722 LEWIS Patrick 33 " 702 DICK David Eastside Cycles 34 " 740 VOLK Andy Ritchey/Lapierre 35 " 738 CHARLES Dave Velo Bella 36 " 724 PEDERSON David Lapierre/Ritchey
Results for Master 35+B, winning time 29:22 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 29:22 455 SWANSON Murray Pen Velo/Kondra Sys 2 51 459 BRAMLETT Mitch 3 53 464 MUIR William Skat 4 1:02 458 BRAMLETT Jeffrey 5 1:09 463 GILARDONI Daniel 6 1:11 473 SMITH Steve dfL 7 " 470 BARWICK Bob Family CyclingCenter 8 1:12 456 DANGZALAN Deric Another Bike Shop 9 1:33 450 BATES Paule Team Roaring Mouse 10 1:37 457 WINSTON Bill Family CyclingCenter 11 " 462 CHEETHAM John EMC 12 2:02 461 EAWES Tim Alan Factory 13 2:24 467 KUNSELMAN Casey 14 3:45 468 KRATTLI David 15 4:32 472 BOONE Troy Team Santa Cruz 16 5:08 469 LEACH Thomas 17 5:22 451 BODGE Mike Body Zone Fitness 18 5:32 466 PEARSON Chris Easton/Specialized 19 5:39 471 ABUNDIS Robbie Family CyclingCenter 20 6:35 460 BAKER Chris 21 6:49 454 STARLING Scott Monte Vista Velo
Results for Master 45+B, winning time 33:10 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 33:10 602 LASSITER Patric 2 20 601 GOSS Dwight Redwood Riders 3 1:43 600 DUNSTAN Matt Scotts Valley Cycles 4 1:54 607 MALHEIRO Bob SCCC/Village Imports 5 2:05 612 MORIN Larry Team Santa Cruz 6 2:50 609 BARBER Robert Tribe 7 3:02 608 LOFLAND Bob Team Wrong Way 8 4:18 606 GILES Larry 9 (@1) 610 RILEY Ron Team Santa Cruz
Results for Men C, winning time 31:42 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 31:42 528 LOWE Eric 2 28 539 YEE Andrew AlphaSigma 3 30 533 THOMPSON Geoffrey 4 43 547 COTTER Clu 5 49 556 SIMANSKI Tim Roaring Mouse Cycles 6 50 559 NEILL Ken 7 51 542 CZERPAK Pete Team Pedros 8 1:17 540 RANSOM Stephen 9 1:34 546 HONJO Shige 10 1:36 529 NEIER Gary 11 2:02 541 SHAW Credence on the couch 12 2:09 535 QUINTERO Alejandro Pen Velo/Kondra Sys 13 2:24 558 MORRIS Larry Roaring Mouse Cycles 14 2:33 555 MAYFIELD Troy Spokesman 15 2:46 557 SAMPSON John Family CyclingCenter 16 2:57 550 DIAZ Antonio Wolf Pak 17 3:13 560 STADE Ron 18 3:14 553 NICKELL Jessie_II Bike Trip 19 3:20 545 THOMAS George 20 3:36 531 STERNER Eric rideSFO 21 3:40 527 TONN Travis San Jose BC 22 3:42 551 HOZZER Michael 23 3:47 544 MEEHAN Charles 24 4:34 537 VANDAMME Jeff Team Santa Cruz 25 4:38 526 VON_KNOPPA Blake Wrench Science/Missi 26 5:12 536 TANTILLO Tom 27 5:32 549 SIEBUHR Lance Don't Get Lapped 28 6:07 548 LEATHEM Brendan 29 (@1) 554 WOODWARD Abraham Tech 30 " 532 TEMMERMAN Bob 31 " 543 AGUSTIN Cesar 32 " 534 PARADINE John 33 " 552 BENING Brad 34 " 538 ROSALES Rick
Results for Singlespeed, winning time 1:00:39 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 1:00:39 653 MATTHEWS Mike Buy Cell.com 2 1:53 655 MAILE Rich Art by Opsal 3 (@1) 663 WORTHINGTON Monty Tifosi Wines 4 " 661 MARTIN Michael Team Santa Cruz 5 " 664 SUTTON Jason Bike Trip 6 " 662 PELLEY Kevin Team Scaryfast 7 " 658 MORAN Cisco SF Sport & Spine 8 " 659 MICHAEL Mark Bike Trip 9 " 652 MCMINN Brian BT Racing 10 (@2) 651 MAY Andy Pegasus/AllegiantAir 11 " 657 BENFORD Jason
Timing and results: Tom Simonson