Surf City Cyclocross #3 - U.S. Gran Prix of Cyclocross #5 - 19 Nov 2005

Elite Men Women C
Elite Women Jr Women
Junior Men Men B
Men 35+A Master 35+B
Men 45+A Master 45+B
Women 35+ Men C
Women B Singlespeed
Under U23 Men Jr Men B
Updated 11/27/2005 with name/club corrections
Results for Elite Men Presented by Kona, winning time 1:06:23 return to top
Place No. NAME first UCI Code Nat TimeGap --- --- ------------ ----------- --- ------- 1 3 WICKS Barry USA19811115 USA 1:06:23 2 14 WELLS Todd USA19751225 USA 1:17 3 1 MCCORMACK Mark USA19700915 USA 2:02 4 6 DECKER Carl USA19750603 USA 2:26 5 2 JOHNSON Tim USA19770805 USA 2:40 6 18 JACQUES-MAYNES Andy USA19790618 USA 2:59 7 8 TONKIN Erik USA19740828 USA 3:03 8 210 ANTHONY Jesse USA19850612 USA 3:06 9 95 OBYE Alan USA19821201 USA 3:50 10 5 SHRIVER Matt USA19800526 USA 4:30 11 207 WELLS Troy USA19840619 USA 5:02 12 4 BAKER Jonathan USA19740316 USA 5:07 13 90 HORNER Chris USA19711023 USA 5:09 14 94 TILFORD Steve USA19600210 USA 5:24 15 37 VICKERS Simon USA19740821 USA 6:04 16 11 ROBINSON Justin USA19750622 USA 6:31 17 79 DEBROUX Whitey USA19790314 USA 6:32 18 26 MCGOVERN Chris USA19732004 USA 6:54 19 200 GRABOWSKI Zak USA19850226 USA 8:23 20 87 RYDEN Doug USA19751001 USA (@1) 21 78 CAMERON Molly USA19760828 USA " 22 9 PRENZLOW Brent USA19680901 USA " 23 201 KAPPIUS Brady USA19870529 USA " 24 76 BERRY Grant USA19760609 USA " 25 88 SPANNRING Thomas AUT19760511 AUT " 26 203 NEYENS Daniel USA19850403 USA " 27 43 HERNANDEZ Michael USA19701121 USA " 28 75 BEHRENS John USA19710723 USA " 29 73 ANDERSON Harry USA19790807 USA " 30 66 BARRY Troy USA19690217 USA " 31 48 EVANS Rob USA19780311 USA " 32 205 STETINA Peter USA19870808 USA " 33 74 BARTHEL Ryan USA19751031 USA " 34 93 HARSHMAN Shawn USA19710118 USA " 35 45 O'DELL Aaron USA19780924 USA " 36 91 PRINZ Jeff USA19740716 USA " 37 202 MCGRATH Adam USA19871114 USA " 38 71 FLORES Anastasio USA19710417 USA " 39 44 DODGE Ben USA19800714 USA " 40 67 CHRISTIAN Mark GBR19710921 GBR " 41 209 PETERSON Mitchell USA19870305 USA " 42 36 YOUNG Matt USA19770705 USA " 43 206 WEIGHALL Nicholas USA19870607 USA " 44 84 HERRING Jeff USA19700604 USA " 45 77 BOTTGER Fritz USA19750512 USA "
Results for Elite Women Presented by Bicycle Trip, winning time 44:41 return to top
Place No. NAME first UCI Code Nat TimeGap --- --- ------------ ----------- --- ------- 1 117 BESSETTE Lynn CAN19750310 CAN 44:41 2 138 SIMMS Wendy CAN19720522 CAN 5 3 141 GOULD Georgia USA19800105 USA 1:23 4 130 VARDAROS Christine USA19690719 USA 1:36 5 129 THOMAS Melissa USA19700114 USA 1:48 6 123 MAZZA Rhonda USA19740204 USA 2:22 7 111 BEGGS Josie USA19760404 USA 2:28 8 122 KNAPP Ann USA19681219 USA 2:34 9 135 STOICK Brigette USA19750813 USA 2:49 10 119 BRUNO_ROY Maureen USA19751011 USA 2:52 11 100 METZGER Melodie USA19761222 USA 3:22 12 103 KERLIN Sarah USA19730521 USA 3:49 13 140 MONROE Megan USA19801031 USA 4:09 14 107 CONSTANTINI Lauren USA19700101 USA 4:33 15 104 KASSOY Erin USA19751010 USA 4:40 16 109 CAREY Stella USA19711120 USA 4:46 17 137 BEGY Cristina USA19700823 USA 4:48 18 106 FITZSIMMONS Ann USA19730421 USA 5:00 19 144 SHERWIN Kathy USA19730527 USA 5:13 20 134 WONG Dorothy USA19651113 USA 5:33 21 101 MCGOVERN Hollie USA19730930 USA 5:50 22 120 DRUMM Kristin USA19690203 USA 6:21 23 136 DANCE Dani USA19720524 USA 6:41 24 121 JOHNSON Catherine USA19770220 USA 6:57 25 110 MACKIE Andi USA19620326 USA 7:08 26 142 GOULD Betina USA19700629 USA 7:11 27 139 HANNON Kathleen USA19780520 USA 7:36 28 102 KIRKBY Heather USA19720411 USA 7:55 29 126 RILEY Jadine USA19740718 USA 8:16 30 128 STEVENS Joanne USA19670218 USA 9:04 31 132 WELLENS Rebecca USA19770923 USA 9:20 32 133 WHITE Stephanie USA19890320 USA 12:04 33 116 COX Lori USA19681223 USA (@1) 34 125 PEZZULO Tiffany USA19750313 USA "
Results for Junior Men Presented by Bontrager, winning time 42:47 return to top
Place No. NAME first UCI Code Nat TimeGap --- --- ------------ ----------- --- ------- 1 259 SUMMERHILL Danny USA19890213 USA 42:47 2 258 SELANDER Bjorn USA19880128 USA 2 3 256 NOBLE Chance USA19881027 USA 3 4 261 VAN_GARDEREN Tejay USA19880812 USA 1:41 5 260 TOWNSEND Jerome USA19890307 USA 2:08 6 253 DE_LISLE Stephen USA19880308 USA 2:45 7 254 HOWES Alex USA19880101 USA 2:59 8 255 MEGALE Ian USA19880908 USA 3:00 9 257 OLANDER Tucker USA19881004 USA 3:40 10 262 MILLER Carson USA19890109 USA 3:44 11 268 LOADER Logan USA19890725 USA 5:26 12 250 BLALOCK Jeremy USA19911129 USA 6:26
Results for Men 35+A Presented by Bicycle Outfitter, winning time 48:31 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 48:31 368 KNAPP Dale Kona 2 16 170 WEBBER Pete IMBA 3 30 374 NOBLE Mark Amgen Cycling Team 4 54 363 FELDMAN Richard Durance Cycleworks 5 1:06 360 D'ALUISIO Chris Morgan Stanley 6 1:20 373 MYALL Gannon CalGiant/Specialized 7 1:30 165 SCATTON Jesse Bullseye Cycling 8 1:31 365 GALLAGHER John Cole Sport 9 1:32 323 EASTWOOD David Art By Opsal 10 1:43 343 COATS James Amgen 11 1:59 174 THIBAULT Norman Frontrunners Helly 12 2:15 182 MILLER Bryan Bicycle Trip 13 2:18 355 APPLEGATE Andy Easton/Kona 14 2:53 336 MEIGHAN Rob Flossaid/Eurocycling 15 3:04 362 FARRELL Dennis Red Rocks Velo 16 3:19 310 HOWLAND Mark Black Market Racing 17 " 304 WATSON Tim Velo Bella 18 3:20 315 LUNINE Brij Missing Link/Bianchi 19 3:25 372 MCCAFFREY John Bicycleattorney.com 20 3:37 169 VERHAUL John TIAA-CREF/Clif Bar 21 4:01 328 HESS Steve Bike Trip 22 4:23 329 MYALL Patrick dfL 23 " 348 REGAN Greg Pen Velo 24 4:59 331 JANNEY Paul Velo CX 25 5:08 366 HANSON Gary Amgen Cycling Team 26 5:41 322 SCHOTT Pat Black Market Racing 27 5:42 176 GILBREATH Mark Sawtooth Velo 28 5:56 320 DAUGHERTY Chris NVV 29 6:17 354 GILE Steve 30 " 183 MUNDELIUS John CatchOZRacing.com 31 6:18 162 PETTINGER Damon Cal Giant 32 6:36 179 BRAMLETT Mitch 33 6:37 337 HANE Jeff FWR/Wrong Way 34 6:45 324 WATSON Matt Surf City Cycles-x#1 35 6:49 181 TOPLARSKI Chris 36 7:29 178 ROLCIK Mike Ragnarok 37 7:54 357 BONAR Aron Sycip Racing 38 8:12 172 NEIL Keith Nonstop Clolismo 39 8:23 166 SCHOENING Paul Alan Factory 40 8:24 370 LAMBERT Rick Sycip Racing 41 8:53 160 OUZOUNIAN Steve Missing Link/Bianchi 42 8:54 308 VILLARREAL Ruben Velo Pro 43 (@1) 312 HOEFFEL Thomas Steelman/3rd Rail 44 " 319 DICKIE Brock Buy Cell.com 45 " 167 SMITH Christopher 46 " 349 HUXHAM Fred Z Team/HUP United 47 " 175 SANGALLI Rich Dewars Racing 48 " 168 SMITH Leroi Ragnarok Racing 49 " 338 GORDON Ian 50 " 375 OLSON Kirk Alan Factory 51 " 163 RONDASH Johnny Veloworx Racing 52 " 180 POULSEN Jeff Safeway 53 " 302 MAXWELL Reed Safeway/GA Com 54 " 364 FIELD Norman Team Santa Cruz 55 " 342 THUNSTROM Erik 56 " 300 BROKESHOULDER Darrel Easton/Specialized 57 " 164 ROWEN John Freewheel Bike Shop 58 " 371 LAWRENCE Leonard Shoreline Cycles 59 " 358 CARSLAY Bill Missing Link 60 " 333 MASTORAS Mark Squadra Ovest
Results for Men 45+A, winning time 43:52 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 43:52 393 HIBBARD Larry Family CyclingCenter 2 1:12 384 ABELE Mark Boure/Rivendell 3 1:56 412 NORTON Dan Redline 4 2:34 378 GENTES Jim Family CyclingCenter 5 2:52 394 HATFIELD Douglas Family CyclingCenter 6 3:32 390 MCGREADY Anton Boure 7 3:38 386 RAMBUSKI Edwin Black Market Racing 8 3:44 409 ELGART John Webcor/Alto Velo 9 4:12 407 BURTONI Joe Durango Wheel Club 10 4:37 391 KUROSAWA Robert Boure 11 4:39 416 DUNLAP Tom Sonora Cyclery 12 4:47 402 SUZUKI Jon Missing Link/Bianchi 13 4:48 389 HENDERSON Keith Bike Trip 14 5:01 413 REMERY Gerard GTC 15 5:14 418 SANS Bill Sycip 16 5:22 408 CROFTON Jeff Pen Velo/Kondra Sys 17 5:36 397 CUARESMA Fran Cal Giant 18 5:54 401 GILES Sam Art By Opsal 19 6:28 414 WRIGHT Russ Missing Link/Bianchi 20 6:34 410 LAMONT Steve Durango Wheel Club 21 6:41 383 SAMUELS Kyle Cal Giant 22 (@1) 392 AKOL Kem Bike Trip 23 " 403 BROBERG Larry Bike Trip 24 " 398 MARTIN Scott Bike Trip 25 " 417 NOE Gary Rio Strada 26 " 400 BARBER Robert Tribe 27 " 387 SAMPLES Dave Cal Giant 28 " 388 SADOFF Paul Rocklobster/Traugott 29 " 385 HRBUCK Robert 30 " 411 MACDONALD Mike Alan/Jaeger
Results for Women 35+, winning time 43:15 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 43:15 913 HATTRUP Claudia GDI 2 3:31 912 ELGART Linda Webcor/Alto Velo 3 4:06 914 MEYER Marguerite Velo Bella 4 4:36 904 SAUNDERS Siobhan 5 4:51 907 JONES Melinda Team Santa Cruz 6 8:01 902 LOUTZENHEISER Karen Team Santa Cruz 7 8:30 910 BROTHERS Julie Rock Lobster 8 9:11 909 ABELE Any Velo Bella 9 (@1) 911 CRUPI Kristen Ragnarok 10 " 905 JORDAN Betty Velo Bella
Results for Women B, winning time 44:07 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 44:07 804 BAUMSTEIGER Katrina Black Market Racing 2 23 806 MAILE Sarah Monticello Cycling 3 2:04 805 LODGE Janel Black Market Racing 4 3:14 814 SCHMIDT Juli La Pierre Ritchey 5 4:18 815 POTOCKY Shauna Family CyclingCenter 6 4:20 808 WEYMAN Alyse Velo Bella 7 4:23 820 ADAMS Julie LaPiererre Ritchey 8 6:56 822 WINCH Kate Alan 9 7:49 821 LAWRENCE Ella Nor Cal Velo/DFL 10 (@1) 801 STARLING Julie Velo Bella 11 " 819 KEFAUVER Karen Velo Bella 12 " 803 MILLER Kelly Velo Bella/Bike Trip 13 " 818 THORBURN Christine Webcor Builders
Results for Women C Presented by Wild Dingo, winning time 38:00 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 38:00 894 MARPLE Stacy UC Berkeley 2 29 840 KUNZ Maureen Cal Cycling 3 42 839 WORLDPEACE Emma Cal Cycling 4 54 865 PERRY Julianna Dirty Diaper 5 1:40 886 HAND Brianna Cal Cycling 6 1:59 898 HOSTETTER Ryan Cal Poly SLO 7 3:22 830 DONALD Erika Velo Bella 8 3:34 864 NATZEL Kim Bay Area Velo Girls 9 3:43 871 ANDREINIPOULSER Soni Safeway 10 3:54 879 BEHROOZI Katie Velo Girls 11 4:10 882 DAVIS Jennifer 12 4:15 892 LARA Doris 13 4:46 833 HUNTING Marian missing link 14 4:53 831 FISHER Amy Velo Bella 15 5:00 863 FARLEY Kathleen 16 5:07 832 COLDITZ Kelley Cal Poly Wheelmen 17 5:25 885 HAMILTON Kristie Cycling-Training.com 18 5:34 881 COLER Jen 19 5:40 897 WHEELER Jackie 20 7:40 884 GARCIA Elizabeth 21 8:00 873 HEDUM Candace 22 (@1) 900 STRONG Marisa SF Sport & Spine 23 " 856 LOERA Katrina Velo Bella 24 " 838 HUBBARD Winona SCCCC 25 " 861 SOMMER Samantha Team Santa Cruz 26 " 888 HORTON Heidi Velo Bella 27 " 853 HAUGHEY Lauren SF Sport & Spine 28 " 836 BROWN Susan Ride Tribe 29 " 835 RAMIREZ Denise Velo Bella 30 " 837 EBBEROTH Yvonne Ride Tribe 31 " 880 BOLAND Cathy Velo Bella 32 " 878 BARTHOLOMAY Schuyler CP SLO Wheelmen 33 " 834 MCAFEE Liz Velo Bella 34 " 891 L'HOMMEDIEU Anna 35 " 883 FOXGROVER Amy 36 " 893 MANN Jackie Ride Tribe 37 (@2) 889 JENSEN Robyn Velo Bella
Results for Jr Women, winning time 41:26 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 41:26 850 MEIGHAN Meri Velo Bella
Results for Jr Men B, winning time 33:23 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 33:23 598 FEGUSON Jeremy 2 2:33 599 KAISER Cody Team Spine 3 3:16 440 ZEPEDA Miguel 4 3:55 576 FOGELQUIST Mark Scotts Valley Cycles 5 3:56 577 SHAMSHOIAN Taylor Scotts Valley Cycles 6 5:33 592 WATTERS Neil Webcor/Alto Velo 7 6:21 588 MCDONALD Dylan Bike Trip 8 6:54 579 KARTER Noah Bike Trip 9 (@1) 582 SHAFFER Joel Alto Velo 10 " 594 GJERSTAD Clayton Bike Trip 11 " 587 VALENZUELA Lance Bike Trip 12 " 585 MEYER Patrick Team Wrong Way 13 " 595 VANDERSTOEP Kyle Bike Trip 14 " 581 MENDOZA Raymond Bike Trip 15 " 586 KNEBEL Trent Bike Trip 16 " 445 RIVAS Jonathan cal Giant 17 " 441 FOX Bjorn 18 " 578 THUNSTROM Darik Bike Trip 19 " 596 VANDERSTOEP Jordan Bike Trip 20 " 443 COLE Carson Cal Giant 21 " 442 SALES Patrick Rad Racing 22 " 580 MENDOZA Thomas Bike Trip 23 " 444 RIVAS Nathan Cal Giant
Results for Men B Presented by Scotts Valley Cyclesport, winning time 48:20 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 48:20 795 BRENNA Joe Red Rocks Velo 2 0 769 MACDONALD Jim East Sac Bike 3 1 739 SAMPLES David Cal Giant 4 " 719 MAU Robert 5 11 774 NELSON Eric East Sac Bike 6 35 748 CHEW Mack Arete Racing 7 36 771 MAYHEW Chris FORT/GPOA 8 37 767 LEAVELL Chris 9 39 781 WILLIAMS Patrick 10 42 786 JOB Isaias_d. 11 50 764 HATTRUP Mike Sun Summit 12 1:36 716 CORTES Jordi Missing Link/Bianchi 13 1:50 846 REBOL Joshua Echelon 14 1:51 720 COFFEY Chris Rocklobster/Traugott 15 1:52 794 CALLAHAN Jean-luc Morgan Stanley 16 1:54 735 BROOKS Andrew 17 1:55 706 LUTTRELL Geoff Squadra Ovest 18 2:15 783 GRANSHAW Tim La Pierre Ritchey 19 2:21 730 WILCOX Geoff BHS 20 2:22 726 SELL Stacey Fox Racing Shox 21 " 734 BERGSTROM Erik LGBRC 22 2:34 788 ANDRIOT Brian Mountain Shop 23 (@1) 749 ROGERS Brian Sycip Racing 24 " 793 BERNARDI Tau Pegasus/Allegiant 25 " 732 FITZSIMMONS Mark Fox Racing Shox 26 " 791 DICKMAN Sam Specialized 27 " 703 ERNST Joe Sycip Racing 28 " 847 ROEHRL Tim Ritchey 29 " 760 CALETTS John Velo Vibe 30 " 705 JORDAN Matt Trailhead Cyclery 31 " 708 SAGE Jason FFBC 32 " 789 CLAPP Dillon Bike Mag 33 " 723 SCHMIDT Johannes Club One/PMax Racing 34 " 841 SISTO Scott Specialized 35 " 844 ISSACS Ryan 36 " 798 BAKER Chris 37 " 724 PEDERSON David Lapierre/Ritchey 38 " 700 BRAVO Lander Lapierre/Ritchey 39 " 701 CARKETT Brent Scotts Valley Cycles 40 " 780 MASUDA Glein Celo Pacific 41 " 714 SCHLICHTING Ryan SF Sport & Spine 42 " 776 WOODS Eric Specialized 43 " 797 GROSSMAN Courtney 44 " 775 WOLFF Gary 45 " 766 LAND Gary Team BicycleBusiness 46 " 848 BRADY Erick Lapierre/Ritchey 47 " 790 KJAER Steve 48 " 796 INGUS Curtis Ingus/Eagle 49 " 849 REGINA Chance Rojan Stanley 50 " 784 WERTENBRUCH Tyler Central Coast Cycle 51 " 770 MANNING Ed bicycleattorney.com 52 " 792 ALLEN Teddy Gu Sports 53 " 765 JIMENEZ Sergio 54 " 741 THAI Paul Ritchey/Lapierre 55 " 966 BAILEY Owen 56 " 785 REID Ian 57 " 768 LEKOVISH Joe Sunrise/Jittery Joes 58 " 778 COPUS Glen 59 " 782 LEACH Thomas 60 " 845 LILES Jehan
Results for Master 35+B, winning time 31:55 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 31:55 489 DUNCAN Paul 2 8 455 SWANSON Murray Pen Velo/Kondra Sys 3 44 470 BARWICK Bob Family CyclingCenter 4 47 500 VIDELL Michael 5 1:19 453 SLAVONIA Mark Pen Velo/Kondra Sys 6 1:20 496 KAYSER Alan Club One 7 1:27 458 BRAMLETT Jeffrey 8 1:51 503 FOX Thomas 9 2:03 499 TEWS Erik Flow 10 2:16 502 FINA Terry The Spoke and Tyler 11 2:44 493 COPUS Glen 12 3:10 452 COLOMBANI Mike Scotts Valley Cycles 13 3:23 497 LEONE Mike Swami's Cycling 14 3:27 466 PEARSON Chris Easton/Specialized 15 3:39 451 BODGE Mike Body Zone Fitness 16 3:45 464 MUIR William Skat 17 " 485 WILLIAMS Shawn 18 4:01 481 DUBUISSON Benoit SCCC/Village Imports 19 5:01 490 CHARLES Dave Velo Bella 20 5:15 495 GUNNELL Matthew PAA/Merrill Lynch 21 5:37 498 SCHALLER Michael 22 5:57 483 WOO Steven LGBRC 23 6:00 494 FERGUSON Curt
Results for Master 45+B, winning time 32:17 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 32:17 624 LAMBERT Brett 2 1:35 618 BALES David Celo Pacific 3 1:36 619 BRAF Alan nonstop ciclismo 4 2:13 603 SALANDER Erik Pen Velo/Kondra Sys 5 3:10 615 DELAURENTIS Scott_b. LGBRC/Specialized 6 3:17 620 HOLMES Christopher Bicycles Plus 7 3:31 601 GOSS Dwight Redwood Riders 8 3:35 613 LODGE Bruce Black Market Racing 9 3:39 626 EDWARDS Mark Bicycle Trip 10 4:01 600 DUNSTAN Matt Scotts Valley Cycles 11 4:22 621 KAISER Bruce Golden Wheelman 12 " 605 SHERRILL Peter Mt.Nittany Wheelwork 13 4:56 612 MORIN Larry Team Santa Cruz 14 7:03 623 TABOR Len Velo Club 15 7:31 608 LOFLAND Bob Team Wrong Way 16 (@1) 604 SALEFSKI William Webcor/Alto Velo 17 " 625 SPALARIS Chris
Results for Men C, winning time 32:49 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 32:49 926 MOWEN Kevin 2 27 539 YEE Andrew AlphaSigma 3 1:22 535 QUINTERO Alejandro Pen Velo/Kondra Sys 4 1:25 527 TONN Travis San Jose BC 5 1:32 556 SIMANSKI Tim Roaring Mouse Cycles 6 1:36 528 LOWE Eric 7 1:38 541 SHAW Credence on the couch 8 1:57 939 ELLISON Paul 9 2:17 559 NEILL Ken 10 2:29 530 STANTON Shana 11 2:43 942 HALL Alex South Bay Wheelman 12 2:45 940 ENGELMANN Drew B&L Bike and Sports 13 3:50 943 KNUTSON Karl Scuba Steve's 14 3:51 927 CAROLAN Noah 15 4:10 947 WILLIAMS Ryan Flow 16 4:13 537 VANDAMME Jeff Team Santa Cruz 17 4:18 941 GONZALES Tim Flow 18 4:24 938 BURKHARDT Micheal 19 4:33 540 RANSOM Stephen 20 4:51 944 SIMPSON Chris 21 4:54 952 BASS Joel 22 5:03 924 COCKRELL Glen LabradorConstruction 23 5:33 950 MILBURN Jeremy SCCC 24 " 948 LAIRD Andrew Fox Shox 25 5:47 551 HOZZER Michael 26 6:13 954 PONCE Rogelio Cal Giant 27 6:23 573 BURNS Ted Alto Velo/Web 28 6:30 949 BALDIVINO Michael So Bay Wheelmen 29 " 946 WHITEHOUSE Todd 30 6:43 538 ROSALES Rick 31 7:06 548 LEATHEM Brendan 32 7:27 543 AGUSTIN Cesar 33 7:28 931 FRITZ John 34 7:35 951 GAGE Chris 35 7:55 936 RILEY Ron Team Santa Cruz 36 8:31 953 GARCIA Manuel Bike Connection 37 (@1) 955 LINTZ Jonathan Cal Giant 38 " 945 WELLS Keith
Results for Singlespeed, winning time 43:47 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 43:47 655 MAILE Rich Art by Opsal 2 2:16 653 MATTHEWS Mike Buy Cell.com 3 2:19 676 HEATON Steve Cal Giant 4 2:31 674 BLOOMER Kenneth Squadra/IF Bikes 5 2:57 677 SOVEREIGN Dan Bullseye/ESNB.com 6 3:34 672 SIMS Philip Team Santa Cruz 7 4:51 669 EBBEROTH Erik Team Performance 8 5:21 662 PELLEY Kevin Team Scaryfast 9 5:26 668 MANN Mike Team Performance 10 6:02 661 MARTIN Michael Team Santa Cruz 11 6:33 678 FORRO Ryan PAA/Merrill Lynch 12 6:34 652 MCMINN Brian BT Racing 13 8:10 680 GENSHEIMER Kurt BuyCell.com 14 " 679 BEGY Cristina Spot GoFoot 15 8:28 659 MICHAEL Mark Bike Trip 16 (@1) 651 MAY Andy Pegasus/AllegiantAir 17 " 681 LARSON Brett Ragnarok Racing 18 " 683 MENDOZA Raymond Bike Trip 19 " 682 BUENAVENTUNA Jay Missing Link/3rd rai
Timing and results: Tom Simonson